Problemi i rešenja:
- Male prostorije sa malo opreme i puno staklenih površina. U prostoriji odjekuje, govor je glasan i neprijatan. Potrebno je više apsorpcionih površina; to mogu da budu tekstilni dodaci (tepisi, zavese, tapacirani nameštaj …) ili nekoliko komada zidnih i plafonskih apsorbera ili difuzora. Apsorberi mogu da budu dekorativno dizajnirani ili štampani, isto važi za difuzore.
- Veće prostorije sa malo opreme, gde su površine u većini slučajeva čvrste i glatke. Zbog odjeka, govor ili zvuci iz zvučnika su nerazumljivi, glasnost se povećava. Neophodno je dodavanje apsorpcionih i difuzionih površina na pod ili plafon, kao i dodavanje pojedinačnih aprospcijskih elemenata na zidove. Dobro rešenje mogu da budu tepisi i zavese sa kojima po potrebi prekrijemo veću površinu.
Ukoliko izbegavamo upotrebu tekstila iz zdravstvenih razloga, možemo da upotrebimo fabrički izrađene apsorbere i difuzore sa površinom koja ne privlači prašinu i olakšava čišćenje.
Ukoliko u prostoriji upotrebljavamo audio opremu ili muzičke instrumente, ukazaće se možda potreba za dodatnim hvatačima niskih frekvencija.
Reljefne površine, niše u zidovima i kaskadno oblikovan plafon takođe raspršuju odbijanje zvuka i smanjuju eho.
- Prostorije u kojima je udruženo više funkcija: kuhinja i dnevna soba ili dnevna i radna soba. Ukoliko se stanovnici bave svako svojom delatnošću, mogu da remete jedan drugog. Želja nam je da sprečimo prenos zvuka po prostoriji. Strateški namešteni materijali/proizvodi koji zvuk apsorbuju na izvodu i koji sprečavaju širenje zvuka po prostoriji mogu da budu deo opreme ili dodatni apsorberi.
- Zvuk iz susedne prostorije. Ukoliko zidovi između prostorija loše izoluju zvuk, to remeti i aktivnost u susednoj prostoriji ali spratu. Apsorberi će delimično smanjiti i prenos buke u susedne prostorije, ali ipak ne u dovoljnoj meri. Ukoliko zidovi ili plafon propuštaju previše buke, potrebne su zvučno-izolacione obloge.