Bez obzira na to gde se nalazimo i šta radimo, u prijatnoj prostoriji bolje ćemo se zabaviti sa prijateljima i uživati u vremenu koje smo za sebe odvojili. Dobra akustika nije bitna samo u koncertnim dvoranama i bioskopskim salama i pozorištima, na naše raspoloženje utiče i kad jedemo, zabavljamo se, kupujemo …
Restorani, kuhinje, kafane
Za uspešne restorane nisu bitni samo dobra hrana, piće i odgovarajuća cena. Šta se dešava kada buka poništi sva ostala čula? Dokazano je da buka čini značajan, odnosno jak razlog za pritužbe u restoranima i goste sprečava da uživaju u dobroj hrani. Glasno okruženje negativno utiče na raspoloženje gostiju, na primećivanje hrane i na kvalitet usluge, dok suprotno tome prijatno umerene prostorije povećavaju vrednost doživljaja gostiju.
U školskim trpezarijama i trpezarijama u preduzećima buka sprečava da se korisnici opuste i prikupe novu energiju za rad.
Radna mesta u kuhinjama i posluživanje u neodgovarajućim uslovima gde ima puno buke i galame veoma negativno utiču i na zaposlene. Mogu da prouzrokuju umor, stres i probleme u sporazumevanju.
Zahtevi:
- Akustično uređenje mora da poštuje i higijenske standarde.
- Potrebno je smanjiti buku u kuhinji i trpezariji.
- Potrebno je smanjiti prenos buke iz kuhinje.
- Potrebno je obezbediti razumljivost govora.
Rešenja:
- Upotreba zvučno-apsorpcionog plafona koji odgovara higijenskim zahtevima radi smanjenja nivoa buke u kuhinji.
- Upotreba higijenskih zidnih apsorbera radi poboljšanja razumljivosti govora i smanjenja prenosa zvuka u druge prostorije.
- Po mogućnosti nameštanje zidnih apsorbera u blizini izvora buke.
Način spuštanja plafona u trpezariji Univerzitetskog centra u Madridu
Veliki restorani i male kafei
Dele potrebu za privatnošću koju žele gosti. Pored toga su to prostorije u kojima je dizajnerima dozvoljena velika mera kreativnosti sa plafonskim i zidnim oblogama, samostalnim visećim absorberima različitih oblika, lakim pregradnim zidovima – sve od različitih materijala, različitih boja i oblika. Upravo iz tog razloga ne bi trebalo da bude suviše komplikovano da se udovolji korisnicima koji žele miran i intiman razgovor.
Verovatno svako od nas poznaje neki simpatičan lokal u kojem, doduše, nije previše mirno ili je potrebno da govorimo pritajeno i približavamo se sagovorniku ukoliko želimo da se naš razgovor ne čuje u celoj prostoriji? I lokale u kojima je i pored malog broja gostiju i dalje bučno? Doduše, muzika može da prekrije govor za susednim stolom, međutim dodatno povećava nivo buke kojoj su gosti izloženi samo u vreme posete, dok su zaposleni izloženi dugotrajnim satima. Da li se usuđujete da prilikom sledeće posete upozorite konobara da vam buka smeta i da ga zamolite da se nešto preduzme po tom pitanju?
Tržni centar
Tržni centar brojnim ljudima predstavlja prostor za druženje. Međutim, i pored toga veliki broj tržnih centara imaju lošu prostornu akustiku i samim tim povećanu buku. Kako bi se ta buka ublažila, upravnici često puštaju muziku koja navodno pruža muzičku zavesu i time poboljšava iskustvo kupovine. Nije pak dokazano da se muzikom postiže željeno pozitivno dejstvo. Ono što je dokazano jeste da je jačina zvuka u javnim prostorijama previsoka i da 44 % ljudi takve prostorije napušta, jer je buka previše nametljiva.
Razlozi za umor posle završene kupovine na taj način nisu samo pređeni kilometri, hodanje i čekanje ispred kabina za probe. Zamara i sama vreva u tržnom centru. U smirujućoj atmosferi kupci se radije zadržavaju u prodavnici, a svi – kupci i prodavaci – kući dolaze bez glavobolje.
Rešenja za hodnike i holove:
- vertikalni apsorberi okačeni poprečno na pravac hodnika
- zidni apsorberi Lambri i Ecophon
- zvučno-apsorpcijski plafoni klase A